0

روش باغبان ها برای پیوند زدن کاکتوس

  • کد خبر : 12357
  • ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۰
روش باغبان ها برای پیوند زدن کاکتوس
برای اینکه چند گلدان زیبای کاکتوس داشته باشیم می توانیم کاکتوس ها را باهم پیوند بزنیم. با پیوند زدن می توان شکل های نو و هم کاکتوس های رنگی تولید کرد و کاکتوس های بیمار را درمان نمود.

چگونه عمل پیوند زدن کاکتوس انجام می گیرد؟

برای اینکه چند گلدان زیبای کاکتوس داشته باشیم می توانیم کاکتوس ها را باهم پیوند بزنیم. با پیوند زدن می توان شکل های نو و هم کاکتوس های رنگی تولید کرد و کاکتوس های بیمار را درمان نمود.

همچنین با پیوند زدن می توان سرعت گلدهی کاکتوس را بالا برد. بیشتر کاکتوس ها بعد از ۵ – ۴ سال گل می دهند، اما اگر روی پایه مناسب پیوند زده شوند می توان سن گلدهی شان را خیلی پایین آورد به ۳ تا ۴ ماه هم رساند.

اگر شما نیز دوست دارید چند کاکتوس زیبا داشته باشید این بخش از رازهای باغبانی در رویش مدیا را که درباره طریقه پیوند زدن کاکتوس است، از دست ندهید.

وسایل مورد نیاز برای پیوند کاکتوس

  • دستکش برای در امان ماندن از تیغ های کاکتوس
  • پنس یا یک انبر یا موچین برای درآوردن تیغ ها از دست
  • یک چاقوی تیز یا تیزبر (کاتر) برای برش
  • کش لاستیکی مرغوب برای نگه داشتن پیوند
  • الکل برای ضدعفونی چاقو

بهترین و صحیح ترین روش برای پیوند زدن کاکتوس

طریقه انجام عمل پیوند زدن کاکتوس:

۱. ابتدا چاقو یا تیزبر را با الکل ضدعفونی کنید تا بیماری از کاکتوسی به کاکتوس دیگر منتقل نشود.

۲. پایه ای را انتخاب کنید که سالم باشد تا بتواند پیوندک را تحمل نماید و قسمت انتهایی سر پایه را به صورت افقی برش بزنید . برای برش زدن چاقوی شما باید تیز باشد زیرا در صورت کند بودن چاقوی شما این بخش موقع برش کمی لهیده می شود و ممکن است پیوند، خوب نگیرد.

۳. لبه های کناری پایه را از بغل به صورت اریب برش بزنید . اکنون سطح مقطع پایه شبیه هشت وجهی می شود. لبه ها را باید بزنیم زیرا چند روز بعد سطح برش خشک و چروکیده می شود و پیوندک پس می زند.

۴. برای برش پیوندک دوباره چاقو یا تیزبر را ضد عفونی کنید.

بیشتر بخوانید
بهترین روش آبیاری گیاهان آپارتمانی در هنگام سفر + آموزش

۵. برای اینکه احتمال پیوند زدن بالا برود باید قطر پایه و پیوندک متناسب و همسان باشد تا آوندهایشان خوب با هم چفت شود . برای اینکه پیوندک پس نزد بهتر است ،پایه کمی بزرگ تر از پیوندک باشد، زیرا بعد از پیوند، پیوندک رشدش سریع تر است و پایه رشد جزئی دارد بنابراین باید پایه توانایی نگهداری آن را داشته باشد.

۶. با پنس پیوندک را از روی کاکتوس هایی که بچه کرده اند ، بردارید و با چاقوی تیز یا تیزبر لایه نازکی از کف آن را ببرید و روی پایه قرار دهید. حلقه آوندی پایه و پیوندک را با هم میزان کنید و پیوندک را روی سطح پایه بلغزانید تا هوا بین محل پیوند نرود.

۷. چند تا کش دور گلدان بیاندازید تا از بالای پیوندک رد شود و کل ارتفاع گلدان را در برگیرد و پیوندک را محکم نگه دارد . اگر کش دور گلدان محکم باشد ، پیوند هم خوب می گیرد.

۸. در رویش مدیا پیشنهاد می شود برای گلدان های بزرگ از وزنه به جای کش استفاده کنید به صورتی که دو طرف نخ را وزنه ببندید و از روی پیوندک آویزان کنید.

۹. کاکتوس را در جایی دور از نور و دمای ۲۰ تا ۳۰ بگذارید و بعد از گذشت چند روز بعد از برقراری پیوند کاکتوس را به مکان دلخواه انتقال دهید.

نحوه پیوند کاکتوس

پیوند زدن کاکتوس به سبک اصولی

اشتباهات رایج در پیوند کاکتوس :

• یکی از علت های بد شکل شدن کاکتوس ها بعد از پیوند، انتخاب غلط اندازه پایه و پیوندک است. باید قطر پایه و پیوندک متناسب و همسان باشد تا آوندهایشان خوب با هم جفت شود.

• پایه کاکتوس رو کوتاه انتخاب نکنید زیرا هر چه سطح نور گیر کاکتوس بیشتر باشد فتوسنتز بیشتری می کند و در نتیجه رشد بهتری به پیوندک می دهد.

بیشتر بخوانید
محلول قوی برای تمیز کردن وسایل لوکس برنز

• اگر می خواهید کاکتوس پیوندی شما سریع بچه بدهد به ریشه پایه دقت کنید زیرا هر چه ریشه های پایه پیوند در زمان پیوند بیشتر باشد پیوندک سریع تر شروع به رشد و بچه دهی خواهد کرد .

• اگر می خواهید پیوندک رشد خوبی داشته باشد باید به رشد پایه پیوند دقت کنید زیرا هر چه رشد پایه پیوند بیشتر باشد رشد پیوندک نیز بیشتر است.

• جهت انتخاب پایه مناسب برای پیوندک از چند نفر مطلع سوال بپرسید زیرا بعضی از پیوندک ها روی پایه های خاصی رشد بهتری از خودشان نشان می دهند .

• اگر می خواهید چند کاکتوس مختلف را روی هم به صورت طبقاتی پیوند بزنید و رنگ بندی مختلفی ایجاد کنید ، توجه نمایید که هر چه که طبقات بالاتر برود از رشد پیوندک کمتر می شوند به این معنی که ممکن است پیوند در طبقه سوم رشد بسیار کمی داشته باشد. سعی کنید بر روی یک پایه کاکتوس بیش از یک پیوند نزنید زیرا رشد مجموعه چند پیوندک بسیار از رشد یک پیوندک کمتر خواهد بود.

• اگر کاکتوس جدید خریده اید و می خواهید روی آن پیوند بزنید اجازه بدهید پایه پیوند رشد جدید بکند زیرا بعد از جا به جایی کاکتوس و خرید آن از جایی به جای دیگر ممکن است رشد کاکتوس متوقف شود و پیوندک رشد نکند .

پیوند کاکتوس با گل

پیوند زدن صحیح کاکتوس چگونه است؟

بعد از پیوند زدن کاکتوس چه کارهایی باید بکنیم؟

گلدان را آبیاری کنید زیرا پایه قوی است و نیاز آبی اش نسبت به پیوندک بیشتر است. در صورتی که پای گلدان خشک باشد پایه، آب پیوندک را به خود می کشد و آن را خشک می کند اما اگر گلدان آب کافی داشته باشد ، پایه برای آب سراغ پیوندک نمی رود.

موقع آبیاری، روی محل پیوند آب نریزد. برای آبیاری بهتر است گلدان را در یک ظرف آب بگذارید تا گلدان خوب سیراب شود.

بیشتر بخوانید
ضدلک عالی مخصوص دیوارهای رنگ روغنی و پلاستیک

پایه کاکتوس را از یک هفته قبل از پیوند آب ندهید زیرا راحت تر پیوند را جذب می کند و پیوند موفق تر خواهد بود.

زمانِ گرفتنِ پیوند کاکتوس

زمان گرفتن پیوند به نوع پایه کاکتوس بستگی دارد، اما کاکتوس ها طی یک هفته پیوند می گیرد . بعد از یک هفته کش را از روی کاکتوس بردارید زیرا اگر کش بیش از حد بماند به پیوندک فشار وارد شده و پیوندک را خراب می کند.

نکته مهم در مورد پیوند زدن کاکتوس:

اگر اولین بار است که پیوند می زنید پایه را از نوع ستونی یا عمودی (سرئوس) و پیوندک را از نوع گرد و توپی (اچینوپیس) انتخاب نمایید سپس بعد از یادگیری پیوند را روی گونه های دیگر هم امتحان کنید.

نکات پیوند کاکتوس

آموزش کامل پیوند زدن کاکتوس

بهترین زمان برای پیوند زدن کاکتوس:

اواخر بهار و تابستان مناسب ترین زمان برای پیوند زدن کاکتوس ها است زیرا در این زمان ها شیره ی داخلی کاکتوس زیاد است و توانایی گرفتن پیوند را دارند.

واژه های کلیدی :

پایه:همان کاکتوس گیرنده پیوند است که قسمت پایینی و ریشه دار گیاه است و وظیفه دارد بخش بالایی گیاه را تغذیه کند . همانطور که در رویش مدیا عنوان شده است برای پایه بهتر است از کاکتوس های استوانه ای (خیاری یا ماری) و مخروطی استفاده کنید.

پیوندک:قسمت بالایی ه است که روی پایه قرار می گیرد و عضو دهنده یا اهدا کننده پیوند به حساب می آید. پیوندک می تواند جوانه های جدید یا برش بخشی از گیاه مادری باشد.

حلقه آوندی:با برش کاکتوس در وسط آن یک حلقه دایره ای مشاهده می کنید که مثل قلب آن است. موقع پیوند قلب پایه و پیوندک باید با هم میزان شوند. در برخی کاکتوس ها حلقه آوندی به صورت دو خط موازی است.

آموزش کامل روش پیوند زدن کاکتوس + نکات و اشتباهات تکثیر

۴.۶۱۵۹

لینک کوتاه : https://rouiesh.ir/?p=12357

برچسب ها

خبرهای مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب‌ها