1

همه چیز درباره آلرژی فصلی و درمان طب سنتی آن

 • کد خبر : 13642
 • ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۸
همه چیز درباره آلرژی فصلی و درمان طب سنتی آن
همه چیز درباره آلرژی فصلی و درمان طب سنتی آن

آلرژی فصلی ؛ از علائم و علل تا راههای پیشگیری و درمان

علائم، علل و درمان آلرژی (رینیت آلرژیک)، که در یک فصل خاص رخ می دهد، بیشتر به عنوان تب یونجه شناخته می شود تب یونجه، هنگامی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما به یک آلرژن در هوای آزاد، مانند گرده، واکنش نشان می دهد.

آلرژی، چیزی است که باعث پاسخ حساسیتی می شود و شایع ترین آلرژی زا ها، گرده گیاهان در باد، گرده گل ها، شکوفه های درختان و علف های هرز هستند. گرده های گیاهان، در گرده افشانی توسط حشرات بیش از حد سنگین هستند، که به مدت طولانی در هوا نفوذ می کنند و بیشتر احتمال دارد، باعث واکنش آلرژیک شوند؛ تب یونجه، که نام آن از فصل برداشت یونجه گرفته شده، از لحاظ تاریخی، این فعل و انفعالات در ماه های تابستان، تقریبا در همان زمان بسیاری از مردم علائم را تجربه می کنند، اتفاق می افتد.

درمان آلرژی فصلی

حقیقتی مهم در مورد آلرژی و حساسیت فصلی

آلرژی های فصلی، در زمستان کمتر رایج است، اما ممکن است سالانه رینیت آلرژیک را تجربه کنید. گیاهان مختلف، گرده های مختلفی را در زمان های مختلف سال تولید می کنند. بسته علل آلرژی شما و جایی که زندگی می کنید، ممکن است تب یونجه را در بیش از یک فصل تجربه کنید همچنین، ممکن است به آلرژن های داخلی، مانند قارچ و کپک ها یا حیوان خانگی، واکنش نشان دهید.

علائم آلرژی فصلی

 • عطسه کردن
 • آبریزش یا گرفتگی بینی
 • آبریزش و خارش چشم
 • سینوس، گلو و یا کانال گوش ملتهب
 • احتقان گوش

علائم کمتر رایج، عبارتند از:

 • سردرد
 • تنگی نفس
 • خستگی
 • سرفه

بسیاری از افراد مبتلا به تب یونجه نیز، مبتلا به آسم هستند اگر شما مبتلا به تب یونجه و آسم هستید، آلرژن های فصلی نیز ممکن است، باعث حمله آسمی شما شوند.

آلرژی فصلی

علل آلرژی فصلی در فصول مختلف

تب یونجه، هنگامی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما یک ماده هوازی را شناسایی کند که معمولا بی خطر است سپس با انتشار هیستامین ها و سایر مواد شیمیایی به جریان خون، به این ماده یا آلرژن واکنش نشان می دهد. این مواد شیمیایی، علائم یک واکنش آلرژیک را تولید می کنند. منشاء مشترک از تب یونجه، از یک فصل، به سال دیگر و فصل دیگر متفاوت است.

علت آلرژی در فصل بهار

درختان منشأ اکثر آلرژی های فصلی بهار هستند، درخت توس، یکی از شایع ترین عاملان در نواحی شمالی است، که بسیاری از افراد مبتلا به تب یونجه را در معرض گرده خود قرار می دهد. سدر، توسکا، شاه بلوط، بید، و محبوبه شب از دیگر گونه های آلرژیک است.

علت آلرژی در فصل تابستان

تب یونجه، که نامش را از فصل برداشت اتخاذ کرده اند، به طور سنتی در ماه های تابستان است اما عاملان واقعی آلرژی فصلی تابستان، گیاهان دارویی، مانند:گیاه چمنزار و چمن تیموتی، و نیز برخی از علف های هرز هستند. شایعترین نوع آلرژن برای افراد مبتلا به تب یونجه، علف های هرز می باشند.

بیشتر بخوانید
نشانه های اصلی گواتر و عوارض آن

آلرژی فصلی تابستان

علت آلرژی در فصل پاییز

پاییز، برای مبتلایان به حساست فصل مزخرفی است. نام علمی عامل آلرژی در این فصل “رگوید آمبورسیا” است و شامل بیش از ۴۰ گونه در سراسر جهان است. گیاهان وحشی که کنترل رشد آن ها دشوار است، دارای گرده های، آلرژی زا هستند. علائم آلرژی می تواند، شدید باشد. گیاهان دیگری که گرده آن ها در پاییز رها میشوند، شامل گزنه، بومادران، گیاه ترشک، سلمک (یا سلمه تره)، و بارهنگ می باشد.

علت آلرژی در فصل زمستان

در فصل زمستان، بیشتر آلرژن های بیرونی در خواب هستند در نتیجه، آب و هوای سرد، تب یونجه را در افراد تسکین می دهد. اما در زمستان مردم بیشتر وقت خود را در خانه یا محیط بسته میگذرانند، اگر شما مستعد ابتلا به آلرژی فصلی هستید، ممکن است به آلرژن های داخلی، مانند؛ قارچ ها، کپک ها، حیوانات خانگی، گرده های گل ها و گرد و غبار یا سوسک ها در زمستان واکنش نشان دهید.

آلرژی فصلی زمستان

نکاتی برای رهایی و کاهش شدت از آلرژی

چند نکته برای رهایی خانه شما، از آلرژن های رایج وجود دارد که شامل:

 • ملحفه های خود را در آب بسیار گرم، حداقل یکبار در هفته بشویید.
 • ملحفه و بالش خود را با پوشش ضد آلرژی پوشانید.
 • از فرش و مبلمان و اسباب خود، غبارزدایی کنید.
 • رفع نشت آب و پاک کردن آسیب آب، که می تواند کمک به رشد قارچ و آفات کند.
 • تمیز کردن سطوح ریخته گری و مکان هایی که قارچ و غبار ممکن است شکل بگیرد، از جمله، کولر های آبی، تهویه، ایرکاندیشنر ها، یخچال و فریزر… برای حفظ تعادل از بخور ساز استفاده کنید.

استفاده از بخور

تشخیص آلرژی فصلی

معمولا تشخیص تب یونجه، نسبت به سایر آلرژی ها بسیار ساده تر است اگر علائم آلرژیک دارید که فقط در زمان های خاصی از سال رخ می دهد، این نشانه ای است که شما رینیت آلرژیک فصلی دارید. پزشک شما، همچنین ممکن است گوش ها، بینی و گلو را برای تشخیص، معاینه نماید، تست آلرژی، معمولا لازم نیست. درمان شما برای رینیت آلرژیک، احتمالا یکسان خواهد بود، مهم نیست که به چه نوع آلرژن شما واکنش نشان می دهید. بهترین دارو برای تب یونجه و آلرژی فصلی، اجتناب از آلرژن ها است، که علایم را برای شما ایجاد می کنند. داروهایی نیز برای رفع علائم تب یونجه وجود دارند که با تجویز پزشک می توانید استفاده نمایید.

تشخیص آلرژی فصلی

باید و نبایدهای جلوگیری از آلرژن های فصلی

در زمانی در سال که تب یونجه شما فعال است:

 • به جای شبکه آب و هوای محلی از ایرکاندیشنر و یا یک تهویه مطبوع با فیلتر HEPA، استفاده کنید، تا خانه خود را در تابستان خنک نگه دارید.
 • خود را برای پیش بینی گرده ها بررسی کنید و سعی کنید زمانی که تعداد گرده زیاد است، در منزل بمانید.
 • پنجره های خود را بسته نگه دارید، وقت خود را خارج از منزل محدود کنید.
 • در حالی که در خارج از منزل هستنید، به ویژه در روز های آلوده، از ماسک استفاده کنید.
 • از سیگار کشیدن پرهیز کنید، که علائم تب یونجه را تشدید میکند.
بیشتر بخوانید
حقیقت لاغری موضعی با کول اسکالپتینگ

ترک سیگار

دارو درمانی حساسیت و آلرژی فصلی

هنگامی که شما نمیتوانید از آلرژن هایتان اجتناب کنید، سایر روش های درمانی در دسترس هستند، از جمله:دارو های دکونژستانت و آنتی هیستامین هایی، مانند؛ ستریزین (Zyrtec) و دارو های ترکیبی حاوی استامینوفن، دیفن هیدرامین و فنیل افرین و دارو های تجویزی، مانند؛ اسپری های استروئیدی بینی، در موارد شدید، نیز ممکن است پزشک شما شربت های ضد حساسیتی را نیز معرفی کند. نوعی ایمونوتراپی، موجود است که می توانند سیستم ایمنی بدن شما را به آلرژن ها کاهش دهند. برخی از دارو های آلرژیک، ممکن است عوارض ناخواسته، مانند؛ خواب آلودگی، سرگیجه و سردرگمی داشته باشند.

خط قرمزهای تغذیه؛ غذا های تشدید کننده علائم آلرژی

آیا رژیم غذایی شما باعث تشدید علائم آلرژی فصلی شما می شود؟در حالی که هر بدن، به طور متفاوتی کار می کند، غذا های زیر گاهی باعث تولید بیش از حد موکوس می شوند، که می تواند علائم آلرژی را تشدید کند.

 • تمام محصولات لبنی (گاو، گوسفند و بز)
 • دانه های تصفیه شده
 • قندهای ساده
 • سبزیجات ریشه نشاسته ای، مانند؛ سیب زمینی
 • تخم مرغ
 • غذا های فراوری شده
 • غذا های به شدت سرخ شده

غذای مضر برای آلرژی

درمان آلرژی با نسخه های خانگی و کاملا طبیعی طب سنتی

سلامت بدن با مصرف غذاهای سالم ایجاد میشود، پس بهتر است در رژیم غذایی از غذاهای طبیعی و سالم استفاده کنیم و سیستم دفاعی بدن را در برابر گرده های آلرژی ایمن کنیم.

۱. سیر:

سیر، با آنتی بیوتیک های طبیعی پر شده است، که می تواند بدن شما را از عفونت ها و آلرژی ها پاک کند. هر طور که مایلید از آن استفاده کنید، آن را در سس ماکارونی بریزید. بدن شما بزرگترین سود را از خوردن سیر خام میبرد و اگر حساسیت هایتان در حال بازگشت است، بهتر است چند تکه سیر مصرف کنید. اگر که علاقه ای به بوی سیر ندارید از یک مکمل استفاده کنید.

۲. برگ سبزیجات :

کلم، اسفناج و بسیاری از سبزیجات دیگر، منابع غنی از ویتامین های ضروری، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و آنزیم هستند، که برای کاهش التهاب و حفظ سیستم تنفسی، مفید هستند.

استفاده از سبزیجات

۳. مواد غذایی غنی از پروبیوتیک:

یک دستگاه گوارش خوب، پایه و اساس سلامت است، زیرا بدن سالم، بیشترین حد مواد مغذی را از غذا دریافت میکند. غذاهای غنی از پروبیوتیک، مانند؛ کفیر، ماست پاستوریزه، کلم ترشی، ترشی تخمیر شده و حتی مکمل پروبیوتیک، می توانند سیستم دفاعی بدن را تقویت کنند، تا تب یونجه تهدیدی محسوب نشود.

۴. شیر:

آیا می خواهید نوزادتان زندگی پایداری را شروع کند؟ تغذیه از شیر مادر، بهترین است. مطالعات نشان می دهد که تغذیه از شیر مادر، برای چهار ماه اول، به آنها کمک می کند، تا از ایجاد آسم، اگزما و آلرژی غذایی ایمن باشند، که منجر به ایجاد سیستم ایمنی قویتر می شود.

تغذیه با شیر مادر

۵. مرکبات:

لیمو، و دیگر اشکال مرکبات، سبب افزایش ایمنی شما به دلیل سطح بالای ویتامین C می شود. خوردن آب لیمو، (لیموناد بدون قند)، به بدن شما کمک می کند، تا ناخالصی ها را از بین برده و سیستم بدن را تقویت میکند. برای جواب دهی بهتر ،مقداری از آب مرکبات را با عسل محلی مخلوط و بعد مصرف کنید.

بیشتر بخوانید
مهمترین نقاط ماساژ پاها کجاست؟

۶. عسل طبیعی:

مصرف عسل طبیعی، شیرین ترین روش درمانی است. مصرف روزانه، یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی، موجب تقویت سیستم دفاعی بدن در برابر گرده های متنوع بهاری میشود.

عسل طبیعی

۷. قارچ ریشی (reishi):

با گذشت زمان تاثیر قارچ بر روی سیستم دفاعی بدن بیشتر شناخته شده است، مطالعات نشان داده است که، با مصرف مداوم این قارچ، دیگر به آلرژی های فصلی مبتلا نمی شوید زیرا این قارچ دارای اسید گانودریک است و موجب آزاد سازی هیستامین و عملکرد بهتر کبد میشود و میتوان گفت، که یک منبع ضد آلرژی است.

۸. سرکه سیب:

اضافه کردن فقط یک قاشق چای خوری سرکه سیب به یک لیوان آب، شگفتی ساز میشود. این راه حل قدیمی، مخاط سینوسی شما را کاهش می دهد و سیستم لنفاوی را پاک می کند.

سرکه سیب

۹. گیاه بابا آدم:

یکی از بهترین روش های طبیعی برای تسکین آلرژی، گیاه بابا آدم است، که دارای آنتی هیستامین می باشد و برای گرفتگی بینی مفید است. مطالعات انسانی، نشان می دهد که مصرف قرص های این گیاه، فقط برای پنج روز، می تواند هیستامین های موجود در خون را افزایش دهد و منجر به کاهش علائم آلرژی شود.

۱۰. سوپ استخوان:

سوپ استخوان، به طور معمول از گوشت گاو و مرغ است و غنی از آمینو اسیدها و بسیاری از مواد معدنی مهم است و به عنوان یک روش سالم برای تقویت سیستم ایمنی بدن به خصوص هنگامی که احساس بیماری می کنید، می باشد. شما می توانید از دستور العمل پخت آن، استفاده کنید یا آماده شده ی آن را خریداری کنید.

۱۱. چای سبز:

سطح بالای آنتی اکسیدان ها در چای سبز، آن را برای تقویت سیستم ایمنی بدن، موثر می کند و آزمایشات نشان می دهد ،که چای سبز برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک با محدود کردن انتشار هیستامین کار می کند روزانه یک فنجان، یا حتی بیشتر،چای سبز بنوشید، تا مزایای آن را تجربه کنید!

مصرف چای سبز

۱۲. آب پیاز قرمز:

پیاز به طور طبیعی غنی از کورستین است و افزایش مصرف آن، برای جلوگیری از التهاب سینوس و بهبود تنفس در هنگام آلرژی، مناسب است. برای تونیک سلامتی آسان، پیاز قرمز را به قطعات باریک، برش دهید و به مدت ۱۲ ساعت در آب بگذارید در طول روز، مقداری از آن را بنوشید تا به طور طبیعی ایمنی بدن خود را افزایش دهید.

۱۳. چای شیرین بیان:

چای شیرین بیان، با طعم شیرین خود گلو را تسکین میدهد و باعث کاهش التهاب در سیستم تنفسی شما می شود اگرچه ممکن است، آلرژی شما از بین نرود، مطمئنا احساس خوبی از نوشیدن آن خواهید داشت.

آلرژی فصلی ، حساسیت فصلی را چگونه در خانه درمان کنیم؟

۴.۵۷۹۴

لینک کوتاه : https://rouiesh.ir/?p=13642

برچسب ها

خبرهای مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب‌ها